Akcija za klimu

Preduzeti hitnu akciju u borbi protiv klimatskih promena i njenih posledica.

U okviru svoje zelene agende, kompanija NIS preduzima konkretne korake u borbi protiv klimatskih promena kroz dekarbonizaciju i ulaganja u obnovljive izvore energije.

Klimatske promene postale su jedan od najvećih globalnih izazova, a akcija za njihovo ublažavanje je ključna za očuvanje planete i ljudskih života.

Naftno-gasna industrija jedan je od najvećih emitera ugljen-dioksida i drugih gasova sa efektom staklene bašte. Aktivnosti u ovoj industriji, uključujući istraživanje, proizvodnju, preradu nafte i gasa, kao i transport, značajno doprinose emisijama koje utiču na globalnu klimu.

Imajući u vidu ove izazove, NIS posvećeno doprinosi globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena, realizujući širok spektar značajnih projekata u okviru svoje zelene agende. Kako bi postigla ciljeve u ovoj oblasti, kompanija NIS se fokusira na tri ključna pravca: sprovođenje ekoloških projekata, realizaciju poslovnih inicijativa sa značajnim ekološkim uticajem i aktivno učešće u akcijama sa ciljem očuvanja i zaštite životne sredine.

I tokom 2024. godine nastavljena je realizacija brojnih inicijativa koje doprinose borbi protiv klimatskih promena, među kojima je i proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora.

U okviru Ciljeva energetske tranzicije i Strategije zaštite životne sredine do 2030. godine, planirano je smanjenje ugljeničnog intenziteta za 30% do 2030. godine u odnosu na 2018. godinu. Za dostizanje ciljnog smanjenja ugljeničnog intenziteta neophodno je posvetiti maksimalnu pažnju povećanju električne energije i proizvodnji i korišćenju obnovljivih izvora energije, o čemu se više informacija nalazi u okviru cilja 7 „Dostupna i obnovljiva energija“. Pored pomenutih projekata u planu je i analiza dodatnih mogućnosti za korišćenje tehnologija dekarbonizacije.

U okviru Ciljeva energetske tranzicije i Strategije zaštite životne sredine do 2030. godine, planirano je smanjenje ugljeničnog intenziteta za 30% do 2030. godine u odnosu na 2018. godinu. Za dostizanje ciljnog smanjenja ugljeničnog intenziteta neophodno je posvetiti maksimalnu pažnju povećanju električne energije i proizvodnji i korišćenju obnovljivih izvora energije, o čemu se više informacija nalazi u okviru cilja 7 „Dostupna i obnovljiva energija“. Pored pomenutih projekata u planu je i analiza dodatnih mogućnosti za korišćenje tehnologija dekarbonizacije.

Početkom 2024. godine u Republici Srbiji na snagu je stupio Pravilnik o monitoringu i izveštavanju o emisijama gasova sa efektom staklene bašte (Službeni glasnik RS, br. 118/2023) kojim se bliže definiše način monitoringa, proračuna i verifikacije emisija GHG, kao i obaveza operatera da ishoduju Dozvole za emisije GHG za svoja postrojenja. Cilj je da se ove emisije iz industrijskog sektora dugoročno smanje i da se ubrza dekarbonizacija privrede, što je jedan od važnih stubova Zelene agende Republike Srbije.

Planiranje i realizacija projekata dekarbonizacije biće veliki izazov za kompaniju NIS i u narednom periodu, tako da se u kompaniji razmatraju i projekti vezani za geotermalne izvore energije, „zeleni vodonik“, utvrđivanje potencijala za skladištenje SO2 u iskorišćenim ležištima nafte i gasa, mogućnost primene tehnologija za izdvajanje SO2 u cilju njegovog geološkog skladištenja i slično.

Detaljne informacije u pogledu emisija u vazduh kompanije NIS, transparentno su predstavljene u okviru pojedinačnih GRI indikatora: 305-1, 305-2, 305-3, 305-4, 305-5, 305-6 i 305-7.

UČEŠĆE NA SAJMU POLjOPRIVREDE

Kompanija NIS je i prošle godine učestvovala na Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu, gde je pod sloganom „Naša održiva zajednica“ predstavila svoje napore i ostvarenja u oblasti održivog razvoja, koje postiže svojim poslovnim i društveno odgovornim aktivnostima. Posetiocima NIS-ovog štanda u Masterhali Novosadskog sajma predstavljene su aktivnosti putem kojih kompanija doprinosi unapređenju zaštite životne sredine i ublažavanju klimatskih promena. Predstavnici kompanije NIS govorili su i o projektima koji se realizuju u oblasti obnovljivih izvora energije, pre svega izgradnji solarnih elektrana na objektima NIS-a, čime se ostvaruju uštede u troškovima za energiju i smanjuju emisije CO2. Posetioci štanda imali su priliku i da pogledaju fotografije Predraga Kostina, koji je zaposleni kompanije NIS i jedan od najboljih fotografa prirodnih lokaliteta u Srbiji.

„FORUM 02. ZELENA ENERGETIKA ZA ODRŽIVIJU BUDUĆNOST“

Kompanija NIS učestvovala je na panel-diskusiji „Zelena energetika – za održiviju budućnost“ koju je organizovala kompanija „Novosti“ u cilju jačanja svesti javnosti o značaju održivog razvoja, odgovornom odnosu prema prirodnim resursima i racionalizaciji potrošnje energije. Predstavnik kompanije NIS bio je Ivan Dmitrijev, direktor Funkcije za HSE. Na panelu koji je u julu prošle godine održan u Botaničkoj bašti u Beogradu, pored predstavnika NIS-a, učestvovali su i Sara Pavkov, državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine i Milan Macura, v.d. direktora Uprave za finansiranje i podsticanje energetske efikasnosti Ministarstva rudarstva i energetike. U uvodnom delu panela prisutnima se obratio prof. dr Miloš Banjac sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Na skupu je bilo reči o mogućnostima povećanja udela proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora (OIE) i značaju realizacije projekata OIE radi postizanja karbonske neutralnosti i unapređenja zaštite životne sredine. Panelisti su govorili o tome na koji način kompanije mogu da doprinesu pronalaženju najboljih rešenja u procesu sprovođenja energetske tranzicije, a osim primera dobre prakse, bilo je reči i o unapređenju zakonske regulative, strategiji i planovima države u ovoj oblasti, kao i o potrebi edukacije novih kadrova koji će svojim znanjem i novim veštinama doprineti unapređenju sektora obnovljivih izvora.