//= bu('dist/style.css') ?>
Предузети хитну акцију у борби против климатских промена и њених последица.
Како климатске промене све више утичу на глобално пословање, нафтно-гасни сектор се налази пред посебним изазовима. Овај сектор, карактеристичан по високој енергетској потрошњи, суочава се са растућим захтевима стручне и опште јавности, усмереним на смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште. Индустријска постројења су у фокусу климатске политике и због утицаја на климу у читавом ланцу снабдевања производима – од производње, преко прераде сировине, па све до финалне потрошње.
Свесна наведених чињеница, компанија НИС предано ради на доприносу глобалним напорима у борби против климатских промена, реализујући обимне и веома значајне пројекте унутар своје зелене агенде. Ради испуњења циљева у овој области НИС делује у три основна правца – спроводи еколошке пројекте, реализује бизнис-иницијативе које имају значајан еколошки учинак и учествује у акцијама заштите животне средине.
У еколошке пројекте и бизнис иницијативе које индиректно доприносе унапређењу еколошке слике у Републици Србији, од 2009. године је уложено више од 900 милиона евра, од чега је у иницијативе искључиво еколошког карактера инвестирано више од 130 милиона евра. Само у 2023. години, у реализацију еколошких пројеката уложено је 801,8 милиона динара. Компанија НИС континуирано тежи развоју и унапређењу еколошке свести међу запосленима и широм локалном заједницом, што представља њено чврсто опредељење.
Захваљујући обимним инвестицијама у спровођење зелене агенде у бизнис-процесима, у прошлој години су директне емисије угљен-диоксида смањене за 6 одсто, док су индиректне емисије CO2 остале на истом нивоу као и 2022. године, што је јасан показатељ посвећености компаније НИС смањењу утицаја пословања на околину.
Током 2023. године настављена је и реализација бројних иницијатива које доприносе борби против климатских промена, међу којима је и производња електричне енергије из обновљивих извора. У фабрици пијаће воде „Јазак“ завршена је изградња електрана на крову и на тлу, завршено је 17 фотонапонских електрана на ССГ, а у току су пројекти за још 20. Започети су пројекти изградње кровних соларних фотонапонских електрана на објектима Складишта деривата Нови Сад и на пословној згради у Новом Саду, и електрана на тлу у Складишту деривата Нови Сад. Настављена је реализација пројеката у циљу смањења потрошње и губитака енергетских ресурса (пара, гас, електрична енергија), као и утискивање CO2 из аминског постројења у лежиште Русанда, урађена је анализа постојећих бушотина – као кандидата за додатнo утискивање/утилизацију CO2 са индустријских објеката у Србији.
Крајем 2023. године усвојен је подзаконски акт, који проистиче из Закона о климатским променама, као и Правилник о мониторингу и извештавању о емисијама гасова са ефектом стаклене баште („Службени гласник РС“, бр. 118/2023), који за НИС доноси нове обавезе везано за емисије гасова са ефектом стаклене баште. Тренутно су у току припремне активности за испуњење обавезе подношења захтева за GHG дозволу, израде планова мониторинга GHG емисија, као и пратеће документације за постројења НИС-а. Министарство заштите животне средине је за потребе подношења захтева за издавање GHG дозволе, као и достављања Плана мониторинга и Извештаја о емисијама GHG развило посебну платформу – еGHG платформу, путем које ће оператери достављати потребну документацију.
Такође, у циљу припреме за предстојеће обавезе, као и у циљу успостављања процеса управљања емисијама гасова са ефектом стаклене баште, односно успостављања система мониторинга и извештавања о емисијама GHG, у НИС-у је у 2023. години израђено и усвојено упутство „Mониторинг емисија гасова са ефектом стаклене баште“.
Планирање и реализација пројеката декарбонизације биће велики изазов за НИС и у наредном периоду, тако да се у компанији разматрају и пројекти везани за геотермалне изворе енергије, „зелени водоник“, утврђивање потенцијала за складиштење СО2 у искоришћеним лежиштима нафте и гаса, могућност примене технологија за издвајање СО2 у циљу његовог геолошког складиштења и слично.