Akcija za klimu

Preduzeti hitnu akciju u borbi protiv klimatskih promena i njenih posledica.

Zahvaljujući obimnim investicijama u sprovođenje zelene agende u biznis-procesima, u prošloj godini su direktne emisije ugljen-dioksida smanjene za 6 odsto, dok su indirektne emisije CO2 ostale na istom nivou kao i 2022. godine.

Kako klimatske promene sve više utiču na globalno poslovanje, naftno-gasni sektor se nalazi pred posebnim izazovima. Ovaj sektor, karakterističan po visokoj energetskoj potrošnji, suočava se sa rastućim zahtevima stručne i opšte javnosti, usmerenim na smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte. Industrijska postrojenja su u fokusu klimatske politike i zbog uticaja na klimu u čitavom lancu snabdevanja proizvodima – od proizvodnje, preko prerade sirovine, pa sve do finalne potrošnje.

Svesna navedenih činjenica, kompanija NIS predano radi na doprinosu globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena, realizujući obimne i veoma značajne projekte unutar svoje zelene agende. Radi ispunjenja ciljeva u ovoj oblasti NIS deluje u tri osnovna pravca – sprovodi ekološke projekte, realizuje biznis-inicijative koje imaju značajan ekološki učinak i učestvuje u akcijama zaštite životne sredine.
U ekološke projekte i biznis inicijative koje indirektno doprinose unapređenju ekološke slike u Republici Srbiji, od 2009. godine je uloženo više od 900 miliona evra, od čega je u inicijative isključivo ekološkog karaktera investirano više od 130 miliona evra. Samo u 2023. godini, u realizaciju ekoloških projekata uloženo je 801,8 miliona dinara. Kompanija NIS kontinuirano teži razvoju i unapređenju ekološke svesti među zaposlenima i širom lokalnom zajednicom, što predstavlja njeno čvrsto opredeljenje.

Zahvaljujući obimnim investicijama u sprovođenje zelene agende u biznis-procesima, u prošloj godini su direktne emisije ugljen-dioksida smanjene za 6 odsto, dok su indirektne emisije CO2 ostale na istom nivou kao i 2022. godine, što je jasan pokazatelj posvećenosti kompanije NIS smanjenju uticaja poslovanja na okolinu.

Tokom 2023. godine nastavljena je i realizacija brojnih inicijativa koje doprinose borbi protiv klimatskih promena, među kojima je i proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora. U fabrici pijaće vode „Jazak“ završena je izgradnja elektrana na krovu i na tlu, završeno je 17 fotonaponskih elektrana na SSG, a u toku su projekti za još 20. Započeti su projekti izgradnje krovnih solarnih fotonaponskih elektrana na objektima Skladišta derivata Novi Sad i na poslovnoj zgradi u Novom Sadu, i elektrana na tlu u Skladištu derivata Novi Sad. Nastavljena je realizacija projekata u cilju smanjenja potrošnje i gubitaka energetskih resursa (para, gas, električna energija), kao i utiskivanje CO2 iz aminskog postrojenja u ležište Rusanda, urađena je analiza postojećih bušotina – kao kandidata za dodatno utiskivanje/utilizaciju CO2 sa industrijskih objekata u Srbiji.

Krajem 2023. godine usvojen je podzakonski akt, koji proističe iz Zakona o klimatskim promenama, kao i Pravilnik o monitoringu i izveštavanju o emisijama gasova sa efektom staklene bašte („Službeni glasnik RS“, br. 118/2023), koji za NIS donosi nove obaveze vezano za emisije gasova sa efektom staklene bašte. Trenutno su u toku pripremne aktivnosti za ispunjenje obaveze podnošenja zahteva za GHG dozvolu, izrade planova monitoringa GHG emisija, kao i prateće dokumentacije za postrojenja NIS-a. Ministarstvo zaštite životne sredine je za potrebe podnošenja zahteva za izdavanje GHG dozvole, kao i dostavljanja Plana monitoringa i Izveštaja o emisijama GHG razvilo posebnu platformu – eGHG platformu, putem koje će operateri dostavljati potrebnu dokumentaciju.

Takođe, u cilju pripreme za predstojeće obaveze, kao i u cilju uspostavljanja procesa upravljanja emisijama gasova sa efektom staklene bašte, odnosno uspostavljanja sistema monitoringa i izveštavanja o emisijama GHG, u NIS-u je u 2023. godini izrađeno i usvojeno uputstvo „Monitoring emisija gasova sa efektom staklene bašte“.

Planiranje i realizacija projekata dekarbonizacije biće veliki izazov za NIS i u narednom periodu, tako da se u kompaniji razmatraju i projekti vezani za geotermalne izvore energije, „zeleni vodonik“, utvrđivanje potencijala za skladištenje SO2 u iskorišćenim ležištima nafte i gasa, mogućnost primene tehnologija za izdvajanje SO2 u cilju njegovog geološkog skladištenja i slično.