Бизнис вести

Соларне електране на објектима НИС-а

15.07.2025.
  • Кључне информације:

    – НИС је до сада пустио у рад 60 фотонапонских електрана на бензинским станицама.

    – Соларне електране пуштене су у рад и у Погону за производњу пијаће воде „Јазак“, Рафинерији нафте у Панчеву и пословном објекту у Улици Арсе Теодоровића у Новом Саду.

    – Збирна производња електричне енергије из свих фотонапонских електрана компаније у погону износила је 2,2 GWh у 2024. години.

    • Планирано је да до краја 2025. године укупни капацитет свих соларних електрана НИС-а износи 11 MWp, са годишњом производњом од око 13,6 GWh. Смањење емисије угљен-диоксида на годишњем нивоу планирано је на око 15 000 тона.

Компанија НИС до сада је изградила и пустила у рад 60 фотонапонских електрана на бензинским станицама, а пројекат се реализује и на другим објектима компаније. У рад је пуштена и фотонапонска соларна електрана у Погону за производњу пијаће воде „Јазак“ укупне снаге 620 kWp, која има комбиновану позицију фотонапонских панела делом на крову, а делом на тлу. Кровне фотонапонске електране изграђене су и у складишту деривата нафте Нови Сад снаге 585 kWp, на пословном објекту НИС-а у Улици Арсе Теодоровића у Новом Саду снаге 100 kWp, као и на крововима пет објеката у Рафинерији нафте Панчево снаге 610 kWp. Збирна производња електричне енергије из свих фотонапонских електрана пуштених у рад, укупне снаге 3,2 MWp, износила је 2,2 GWh у 2024. години.

Ове године планирано је пуштање у рад још 18 соларних електрана на бензинским станицама, као и највеће до сада изграђене соларне електране у оквиру компаније – соларне фотонапонске електране у Складишту деривата нафте у Новом Саду са фотонапонским пољем инсталисаним на тлу, снаге 6 817 kWp.

До краја 2025. године укупни планирани капацитети свих соларних електрана НИС-а у погону износиће 11,3 MWp, са годишњом производњом од око 13,6 GWh. Илустрације ради, електрична енергија коју ће годишње производити око 18 хиљада инсталисаних фотонапонских панела НИС-а може да покрије годишње потребе за електричном енергијом око 3 200 просечних домаћинстава у Србији. Смањење емисије угљен-диоксида на годишњем нивоу у том случају планирано је на  око 15 000 тона. Укупна планирана улагања компаније у реализацију свих реализованих пројеката у овој области пословања до краја 2025. године износиће око 7 милиона евра.

НИС ће и у наредном периоду наставити реализацију програма изградње соларних електрана на објектима компаније који је започет 2022. године изградњом првих фотонапонских електрана на осам станица за снабдевање горивом.

„Водећи се принципима одрживог развоја и испуњења своје зелене агенде, НИС наставља изградњу фотонапонских електрана на својим објектима. Тиме остварујемо позитивне финансијске ефекте, као и смањење емисије угљен-диоксида чиме доприносимо борби против глобалног загревања. Наш циљ је да компанија значајан део електричне енергије за своје потребе производи баш из обновљивих извора енергије, а да део тако произведене енергије понудимо и на тржишту“, рекао је Александр Кожевњиков, руководилац Центра за развој пројеката и енергетску ефикасност у НИС-у.

ПРЕСС СЛУЖБА

Милентија Поповића 1
11070 Београд