Čista voda i sanitarni uslovi

Obezbediti pristup pijaćoj vodi i dobre sanitarne uslove za sve.

NIS teži stalnom smanjenju udela sveže zahvaćene vode i koristi vodu iz najmanje osetljivih vodozahvata.

Korišćenje vodnih resursa u kompaniji NIS neophodno je i za proces proizvodnje nafte (upstream), i za proces prerade nafte (downstream), ali i za druge potrebe. Voda se, pored upotrebe u proizvodno-tehnološkim procesima (proizvodnja pare, funkcionisanje rashladnih sistema), koristi i za zaštitu od požara, hlađenje rezervoara, flaširanje vode za piće, pranje vozila i opreme.

Težnja ka stalnom smanjenju udela sveže zahvaćene vode je važan cilj Kompanije. Najznačajniji vodni resurs za kompaniju je reka Dunav, koja je ujedno i najmanje osetljiv vodni resurs. Od ukupno zahvaćene vode, 82 odsto je iz Dunava – za potrebe rafinerijskih procesa. U Rafineriji nafte u Pančevu se vrši priprema demineralizovane i filtrirane vode za rad postrojenja termoelektrane – toplane (TETO-Pančevo), što je uticalo na povećanje količine zahvaćene vode u 2023. godini na nivou kompanije: za 15 odsto u poređenju sa 2022. godinom. Količina zahvaćene dunavske vode za potrebe Rafinerije nafte Pančevo je na nivou od 145 l/s, što predstavlja tek 0,0028 odsto prosečnog godišnjeg proticaja Dunava.

Otpadne vode koje se generišu, dele se na:

• tehnološke otpadne vode,
• atmosferske otpadne vode i
• sanitarne otpadne vode.

U NIS-u sve otpadne vode prolaze odgovarajuću obradu i u krajnji recipijent se ispuštaju isključivo prečišćene otpadne vode, nezavisno od vrste recipijenta, a u skladu sa vodnom dozvolom, vodnim uslovima i drugim obavezujućim dokumentima (IPPC dozvola, studija o proceni uticaja na životnu sredinu) i zakonskom regulativom. Ukupan broj objekata za prečišćavanje otpadnih voda je 417.

U 2023. godini se u cilju praćenja kvaliteta podzemnih voda i uticaja radnih aktivnosti kompanije NIS na životnu sredinu, nastavilo sa ugradnjom pijezometara – ugrađeno je 27 novih pijezometara na različitim lokacijama. U okviru projekata rekonstrukcije postojećih i izgradnje novih SSG, ugrađeno je 11 novih separatora za prečišćavanje otpadnih voda.

Protekle godine značajna pažnja posvećena je ishodovanju vodnih akata i unapređenju saradnje sa nadležnim lokalnim, pokrajinskim i državnim organima, u cilju dobijanja i produžetka pomenutih dozvola. Radilo se i na identifikaciji lokacija na kojima je u narednom periodu potrebno izvršiti zamenu ili rekonstrukciju objekata za prečišćavanje otpadnih voda i prateće infrastrukture.

Jedna od pratećih delatnosti NIS-a je flaširanje pijaće vode iz izvora Jazak. Izvorska voda visokog kvaliteta, prepoznatljivog ukusa i optimalnog mineralnog sastava, sa jednog od najčistijih fruškogorskih izvorišta prirodne vode, proizvodi se u skladu sa najvišim standardima ovog segmenta. Voda se prodaje kao potrošački brend u okviru NIS Petrol i Gazprom stanica, kao i u maloprodaji na tržištu Srbije, i to u više od 8.000 maloprodajnih objekata.

U 2023. godini, u kompaniji NIS nije bilo akcidenata i izlivanja zagađujućih materija, koji bi imali uticaj na površinska i podzemna vodna tela.