Rodna ravnopravnost

Postići rodnu ravnopravnost i osnaživati žene i devojčice. Unaprediti rodnu ravnopravnost i položaj žena i muškaraca u Republici Srbiji, doprineti povećanju uloga žena u poslovnom odlučivanju i društvu uopšte.

Rodna ravnopravnost jedan je od temelja održivog razvoja NIS-a i praksa koju kompanija svakodnevno unapređuje.

Jedna od okosnica poslovanja NIS-a je i unapređenje rodno ravnopravne kulture u kompaniji i radno okruženje u kome se bezuslovno poštuje ravnopravnost svih zaposlenih, građenje ambijenta u kome svi zaposleni imaju jednake mogućnosti za ostvarivanje celokupnog potencijala.

U timu od više od 13.500 zaposlenih, trećinu čine osobe ženskog pola. Imajući u vidu činjenicu da se naftna industrija tradicionalno percipira kao „muška“, ovaj podatak pokazuje da je rodna ravnopravnost jedan od temelja održivog razvoja NIS-a.

NIS podstiče usavršavanje i profesionalni razvoj svih svojih zaposlenih i u kompaniji se ne pravi razlika u zaradama na osnovu pola. Zaposlene u NIS-u su uključene u sve nivoe upravljanja – od najnižih do vodećih upravljačkih pozicija. NIS je kompanija koja ohrabruje žene da se bave zanimanjima koja su direktno povezana sa istraživanjem, proizvodnjom, preradom i distribucijom nafte i naftnih derivata, tako da su gotovo 20 odsto od ukupnog broja inženjera u kompaniji – žene.

Kompanija svojim zaposlenima nudi brojne benefite u cilju uspostavljanja ravnoteže između privatnih i profesionalnih obaveza.

Tako svi zaposleni u kompaniji, kojima to omogućava radni proces, imaju pravo na rad od kuće dva dana mesečno. Dodatno, koleginice koje su u procesu vantelesne oplodnje, uz preporuku lekara za mirovanje, imaju pravo na rad od kuće dok traje ovaj postupak, dok trudnice i porodilje imaju mogućnost rada od kuće i više od dva dana mesečno.

Predviđen je i postepeni povratak zaposlenih sa porodiljskog odsustva, tako da se prve dve nedelje nakon povratka radi 50 odsto vremena, sa zaradom od 100 odsto, dok samohrani roditelji dece do 12 godina, uz dostavljanje potvrde tog statusa, imaju pravo na rad od kuće duže od navedena dva dana mesečno.
Pored toga, za zaposlene na porodiljskom odsustvu, odsustvu sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta odobrava se isplata razlike između iznosa naknade zarade određenog po Rešenju izdatom od strane Gradske uprave i osnovne zarade zaposlene uvećane za minuli rad, u mesecu koji prethodi mesecu početka odsustva, a najviše do aktuelne petostruke prosečne zarade na nivou Republike Srbije, tj. do iznosa maksimalne osnovice za plaćanje doprinosa.

Osobe ženskog pola značajno su zastupljene i u talent programima i programima stručne prakse koje organizuje kompanija. U 2023. godini u NIS-u je sprovedena sedma sezona programa prakse „NIS Calling“, u kojoj je učestvovalo 35 praktikanata, od kojih je više od 65 odsto ženskog pola. Realizovana je i treća sezona novog talent programa za mlade „NIS Energy“ – jednogodišnjeg plaćenog programa koji se fokusira na krucijalne biznis-pozicije. U ovom programu je angažovano 25 polaznika, od kojih je više od 50 odsto ženskog pola.

Saradnja sa partnerima u oblasti održivog razvoja – Udruženje građana Ženski centar ”Milica”

Kompanija NIS u oblasti održivog razvoja u lokalnoj zajednici ostvaruje saradnju sa različitim partnerima. Tokom 2023. godine Kompanija je pružila podršku Udruženju građana Ženski centar ”Milica”. Ovo udruženje radi na unapređenju položaja, kvaliteta, života i zdravlja žena.

Donacija kompanije NIS upućena je sa ciljem realizacije projekta kreiranja veb-aplikacije za komunikaciju i informisanje obolelih od raka dojke i drugih ginekoloških karcinoma. Na svetski dan borbe protiv raka dojke – 24.10.2023. godine, u saradnji sa Udruženjem, realizovano je predavanje o prevenciji raka dojke za ukupno 42 zaposlene u NIS-u.