Родна равноправност

Постићи родну равноправност и оснаживати жене и девојчице. Унапредити родну равноправност и положај жена и мушкараца у Републици Србији, допринети повећању улога жена у пословном одлучивању и друштву уопште.

Родна равноправност један је од темеља одрживог развоја НИС-а и пракса коју компанија свакодневно унапређује.

Једна од окосница пословања НИС-а је и унапређење родно равноправне културе у компанији и радно окружење у коме се безусловно поштује равноправност свих запослених, грађење амбијента у коме сви запослени имају једнаке могућности за остваривање целокупног потенцијала.

У тиму од више од 13.500 запослених, трећину чине особе женског пола. Имајући у виду чињеницу да се нафтна индустрија традиционално перципира као „мушка“, овај податак показује да је родна равноправност један од темеља одрживог развоја НИС-a.

НИС подстиче усавршавање и професионални развој свих својих запослених и у компанији се не прави разлика у зарадама на основу пола. Запослене у НИС-у су укључене у све нивое управљања – од најнижих до водећих управљачких позиција. НИС је компанија која охрабрује жене да се баве занимањима која су директно повезана са истраживањем, производњом, прерадом и дистрибуцијом нафте и нафтних деривата, тако да су готово 20 одсто од укупног броја инжењера у компанији – жене.

Компанија својим запосленима нуди бројне бенефите у циљу успостављања равнотеже између приватних и професионалних обавеза.

Тако сви запослени у компанији, којима то омогућава радни процес, имају право на рад од куће два дана месечно. Додатно, колегинице које су у процесу вантелесне оплодње, уз препоруку лекара за мировање, имају право на рад од куће док траје овај поступак, док труднице и породиље имају могућност рада од куће и више од два дана месечно.

Предвиђен је и постепени повратак запослених  са породиљског одсуства, тако да се прве две недеље након повратка ради 50 одсто времена, са зарадом од 100 одсто, док самохрани родитељи деце до 12 година, уз достављање потврде тог статуса, имају право на рад од куће дуже од наведена два дана месечно.

Поред тога, за запослене на породиљском одсуству, одсуству са рада ради неге детета и посебне неге детета одобрава се исплата разлике између износа накнаде зараде одређеног по Решењу издатом од стране Градске управе и основне зараде запослене увећане за минули рад, у месецу који претходи месецу почетка одсуства, а највише до актуелне петоструке просечне зараде на нивоу Републике Србије, тј. до износа максималне основице за плаћање доприноса.

Особе женског пола значајно су заступљене и у талент програмима и програмима стручне праксе које организује компанија. У 2023. години у НИС-у је спроведена седма сезона програма праксе „NIS Calling“, у којој је учествовало 35 практиканата, од којих је више од 65 одсто женског пола. Реализована је и трећа сезона новог талент програма за младе „NIS Energy“ – једногодишњег плаћеног програма који се фокусира на круцијалне бизнис-позиције. У овом програму је ангажовано 25 полазника, од којих је више од 50 одсто женског пола.

Сарадња са партнерима у области одрживог развоја – Удружење грађана Женски центар ”Милица”

Компанија НИС у области одрживог развоја у локалној заједници остварује сарадњу са различитим партнерима. Током 2023. године Компанија је пружила подршку Удружењу грађана Женски центар ”Милица”. Ово удружење ради на унапређењу положаја, квалитета, живота и здравља жена.

Донација компаније НИС упућена је са циљем реализације пројекта креирања веб-апликације за комуникацију и информисање оболелих од рака дојке и других гинеколошких карцинома. На светски дан борбе против рака дојке – 24.10.2023. године, у сарадњи са Удружењем, реализовано је предавање о превенцији рака дојке за укупно 42 запослене у НИС-у.