Последњих година, НТЦ је започео модернизацију IT опреме и подршку бизнису у овој области подигао на знатно виши ниво. Урађена је виртуализација професионалних графичких радних станица, у употреби је High Performance Computing (HPC), а започело је и тестирање VR кациге за анализу инфраструктуре и 3D геолошких модела.
Научно-технолошки центар (НТЦ) је задужен за припрему геолошко-истражних радова и прорачуна резерви, обраду и интерпретацију сеизмичких података, пројектовање и мониторинг разраде лежишта нафте и гаса, припрему пројеката за опремање бушотина и изградњу инфраструктуре, као и лабораторијска испитивања.
Од 2013. и 2014. године НТЦ је започео формирање дигиталне базе података и модернизацију IT опреме и подршку бизнису у овој области подигао на знатно виши ниво. Према речима Горана Јајића, менаџера Аутоматизације у НТЦ-у, први пројекат који је започет је виртуализација професионалних графичких радних станица и са њим је стартовано 2014. године.
У НТЦ-у су најзахтевнији корисници рачунара у Компанији. Софтвери који се ту користе су технички изузетно захтевни и обичне машине, односно рачунари, не могу да их подрже. Једна од важних ствари код тих рачунара су специјалне професионалне сертификоване графичке картице које могу да подрже приказ захтевних модела које они користе, а у питању су огромни фајлови. Као пример могу навести пројекат „Регионалног геолошког модела Панонског басена“ који је величине преко 180 ГБ. Фајлове те величине запослени треба да „повуку“ на свој рачунар, што је веома захтевно, а то све прате и велики монитори, односно повезивање више монитора одједном, што додатно подиже комплексност целог система – наводи Јајић.
Према његовим речима, у сервер сали НТЦ-а се налази све. Сви корисници виртуалних машина, без обзира да ли се налазе у НТЦ-у, Београду, Русији или код куће, сви раде на систему који се налази овде, све калкулације, симулације и анализе се дешавају на серверима, а они само добијају слику на месту на ком се тренутно налазе.
– Тренутно имамо 12 сервера за виртуализацију и они тренутно „носе“ око 140 корисника с тим да имамо огроман распон моћи тих машина које можемо да понудимо у случају пројектних потреба, као и да на дневном нивоу мењамо конфигурацију машина које дајемо корисницима – каже Јајић.
У НТЦ-у се сада спремају да виртуализују и Дирекцију за инжењеринг која још увек ради на традиционалним машинама, и у којој је 2017. године имплементирано комплексно 3D пројектовање инфраструктуре. Дислоцирани су од централе НТЦ-а и практично их треба линковима спојити на постојеће сервере који омогућавају рад на виртуалним машинама.
– Виртуализацију користимо већ три године и могу да кажем да су остварени бенефити много већи од изазова које смо имали. Све већи број корисника користи даљински приступ. Запослени који су раније долазили викендом да одраде неке послове сада то могу да ураде од куће што је лакше запосленима, компанији смањени трошкови а имамо и већу продуктивност оних запослених који су спремни да након посла део свог слободног времена посвете послу или додатном усавршавању – наводи Јајић.
Пројекат је започет 2014. године када су извршена прва тестирања. Интересантно је да је произвођач који прави графичке картице за сервере који омогућавају виртуализацију графике, тек у децембру 2013. објавио да тај систем постоји, тако да је неколико месеци после светске премијере нове опреме и у НТЦ-у започело прво тестирање. Од тада су изашле три генерације тих картица и у нашем систему су заступљене све постојеће генерације што је потврда константног унапређивања система и омогућавања запосленима у НТЦ-у да раде на најсавременијој опреми само неколико месеци након светске премијере.
– Сада смо у могућности да овим нашим системом виртуализације – наставља Јајић – практично омогућимо колегама из Русије да уколико, на пример, раде са нашим колегама на пројектима, не морају физички бити овде присутни, већ то могу радити из своје канцеларије и одатле радити на нашим машинама, са нашима документима, моделима итд, да са њима разговарамо и посматрамо у једном виртуалном окружењу. То повећава квалитет сарадње и квалитет наших пројеката – појашњава Јајић.