//= bu('dist/style.css') ?>
Обезбедити приступ доступној, поузданој, одрживој и модерној енергији за све.
Претходне године компанија НИС је велику пажњу посветила убрзању и јачању енергетске ефикасности, пројектима из области обновљивих извора енергије (повећању удела ОИЕ у сопственој производњи кроз изградњу соларних електрана на станицама за снабдевање горивом али и другим објектима и земљишту у власништву компаније), као и пројектима за утилизацију СО2. Настављена је реализација пројеката за смањење потрошње и губитака горива и енергије (пара, гас, електрична енергија), као и пројекат утискивања CO2 из аминског постројења у лежиште Русанда; урађена је анализа постојећих бушотина – као кандидата за додатнo утискивање/утилизацију CO2 са индустријских објеката у Србији.
У периоду од 2012. до 2023. године остварено је укупно повећање енергетске ефикасности компаније од чак 33 одсто.
Један од основних стратешких циљева компаније НИС је диверсификација пословања кроз изградњу нових капацитета за производњу електричне енергије.
Током 2022. године компанија НИС је започела реализацију пилот-пројекта – изградњу ФНЕ на станицама за снабдевање горивом. У првој фази пројекта соларни панели су постављени на 8 NIS Petrol и Gazprom малопродајних објеката, а у наставку пројекта у 2023. години на додатних 37. Од изграђених укупно 45 електрана, укупне снаге 1,5 MWp, до краја 2023. године, у рад су пуштене електране на 25 ССГ, укупне снаге око 870 kWp, док се пуштање у рад преосталих 20 електрана планира за прву половину 2024. године. Произведена електрична енергија се највећим делом користити за потребе станица за снабдевање горивом, док се мањим делом испоручује у дистрибутивну мрежу.
Првих 15 ФНЕ на станицама за снабдевање горивом, које су пуштене у рад од маја 2022. године, до априла 2023, донеле су до краја 2023. године уштеду у набавци електричне енергије од готово 530 МWh, уз испоруку око 30 МWh у дистрибутивну мрежу и уз годишње смањење емисије угљен-диоксида од 617 тона.
Поред наведеног, током 2023. године спроведене су припремне радње или започета реализација пројеката за изградњу ФНЕ укупне снаге 8,5 MWp које ће бити пуштене у рад до краја 2024. године, и то:
Даљи развој изградње соларних ФНЕ се планира на шест додатних објеката и локација, за које су израђени техничко-економски елаборати и за које је утврђена техничко-економска оправданост њихове изградње. Укупна снага панела је 21 MWp.
Велика пажња посвећује се и енергији из ветра, будући да је мисија пројектне компаније „Wind Park Пландиште“ (чији је НИС сувласник) обезбеђивање доступне, поуздане, одрживе и модерне енергије за све (што је и један од циљева одрживог развоја УН).
Компанија „Wind Park Пландиште“ је током 2023. године завршила процес оптимизације и модернизације пројекта ВЕ Пландиште 1, тако што је изменила постојеће и исходовала нове грађевинске дозволе за све елементе ветропарка. Додатно, као редован и активан члан Удружења ОИЕ Србија, компанија „Wind Park Пландиште“ је током 2023. године учествовала у свим важним догађајима у земљи на тему обновљивих извора енергије, као и на догађајима у организацији највеће европске асоцијације за енергију ветра – WindEurope.
Диверсификација пословања компаније НИС изградњом нових капацитета за производњу електричне енергије, као важан чинилац веома сложеног процеса свеукупне диверсификације пословања компаније, остаје фокус и стратешко опредељење компаније и у наредном периоду.