//= bu('dist/style.css') ?>
Обезбедити инклузивно и квалитетно образовање и промовисати могућности целоживотног учења за све.
Свесна чињенице да је образовање главни стуб развоја сваке земље, као и да су млади људи наша будућност, компанија НИС је, у оквиру јубиларног 15. циклуса програма „Заједници заједно“, 2023. године за подршку пројектима у области науке и образовања издвојила рекордни годишњи износ од чак 144,5 милиона динара. Тако је компанија у оквиру циклуса који реализује у сарадњи са Министарством просвете и Министарством науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, на јавном конкурсу изабрала за подршку 54 пројекта, са циљем да се унапреди наставни процес и инфраструктура основних и средњих школа, као и да се развију истраживачки и иновациони капацитети и инфраструктура научно-истраживачких организација и научно-технолошких паркова у градовима и општинама обухваћеним Програмом. Пројекти ће бити реализовани у Београду, Новом Саду, Нишу, Чачку, Кикинди, Панчеву, Зрењанину, Пожаревцу, Кањижи, Србобрану, Новом Бечеју, Житишту и Великом Градишту. Њихова реализација ће допринети да се многи ученици широм Србије образују у складу са савременим моделима учења, као и да научници у бољим условима остваре свој пуни научни потенцијал.
У оквиру програма „Енергија знања” компанија НИС је и у 2023. години наставила да сарађује са образовним и научним институцијама у земљи и иностранству, као и да стипендира најбоље студенте у складу са кадровским потребама компаније и тржишта у целини. Спровођењем програмских активности више од десет година подстиче се позитивна идентификација са успешним младим људима, креира се исправан систем вредности и остварује се позитиван утицај на целокупну културу образовања и рада у широј друштвеној заједници.
У 2023. години додељене су четири нове стипендије за студенте који се школују у Руској Федерацији, као и пет стипендија које се додељују преко Фонда за даровите студенте Универзитета у Новом Саду. Стипендирање студената из различитих делова земље доприноси смањењу неједнакости у приступу образовању, даје се подједнака шанса за школовање младим и талентованим људима из мање развијених региона или угрожених породица. Током 2023. године дипломирало је четворо стипендиста који су се школовали у Руској Федерацији, након чега су засновали радни однос у компанији. Запошљавањем студената након дипломирања, поред користи за компанију, смањује се и стопа незапослености у заједници.
Протекле године, у Палати Србија је одржан састанак министра просвете Републике Србије и бивших стипендиста програма „Енергија знања“, уз учешће генералног директора НИС-а. На састанку су поред представљања резултата дугогодишњег улагања НИС-а у младе, образовање и науку у Србији, сумирана заједничка достигнућа у оквиру сарадње компаније НИС и Министарства просвете и дефинисани су даљи могући правци улагања.
НИС је током 2023. године потписао и два нова меморандума о сарадњи са високообразовним институцијама од интереса за пословање компаније – Електротехничким факултетом у Београду и Факултетом техничких наука у Новом Саду.
НИС је од 2012. године, кроз програм „Енергија знања“, адаптирао више од 65 учионица и лабораторија у школама и на факултетима широм Србије. Током 2023. године реализована је донаторска подршка за реновирање и адаптацију кабинета за руски језик у три школе у Србији: Филолошкој гимназији, oсновним школама „Трива Витасовић Лебарник“ у Лаћарку и „Бранко Радичевић“ у Марадику, као и кабинета за физику у Електротехничкој школи „Никола Тесла“ у Београду. Такође, свечано су отворене две реновиране учионице руског језика у Карловачкој гимназији. Континуираним реновирањем и опремањем учионица савременим наставним средствима побољшава се инфраструктура образовања, стварају се бољи услови за учење и рад како за ученике, тако и за наставно особље, чиме се свеукупно доприноси и унапређењу квалитета образовања у заједници.
Током протекле године настављена је и реализација гостујућих предавања запослених компаније, који су за студенте партнерских факултета у Србији и Бања Луци, одржали 25 предавања. Осим тога, три инжењера компаније НИС наставила су праксу предавача на стручним предметима студијског програма „Индустријско инжењерство у експлоатацији нафте и гаса“ на Техничком факултету „Михајло Пупин“ у Зрењанину. Овакав вид интеракције са стручњацима из индустрије пружа студентима практично искуство и боље разумевање будућег напредовања у каријери.
Организоване су студентске праксе за стипендисте програма у трајању од једног до два месеца, као и посета ђака, студената и професора са партнерских факултета и средњих школа компанији.
По први пут је кроз активности Друштва математичара Србије подржана манифестација „Мај – месец математике“, намењена деци основног и средњошколског узраста. Реализована је и донација за унапређење квалитета наставе на смеру „Индустријско инжењерство у експлоатацији нафте у гаса“, на Техничком факултету „Михајло Пупин“ у Зрењанину.
Будући да подршка такмичењима подстиче академску изврсност и мотивише младе људе да се ангажују и развијају у областима науке, компанија НИС традиционално пружа подршку домаћим и међународним олимпијадама знања из математике, физике и хемије (освојено је чак 12 медаља на међународним такмичењима у Јапану и Швајцарској ), као и НИС олимпијади из руског језика (у финалу учествовало више од 140 учесника). Друштво математичара Србије и Српско хемијско друштво доделили су повељу НИС-у за дугогодишњу подршку и сарадњу, остварену кроз програм „Енергија знања.