Достојанствен рад и економски раст

Промовисати инклузиван и одржив економски раст, запосленост и достојан рад за све.

НИС велику пажњу поклања унапређењу задовољства запослених и очувању позиције једног од најпожељнијих послодаваца у Србији.

Oчување позиције једног од најпожељнијих послодаваца у Србији и посвећеност додатном јачању задовољства запослених, били су значајан део приоритета НИС-а у области управљања људским ресурсима и током 2023. године. Компанија је наставила да прати трендове на тржишту рада, да се прилагођава очекивањима запослених и потребама самог бизниса. Узимајући у обзир изазовне околности у глобалним оквирима, велику пажњу смо посветили очувању стабилности НИС-а, као једног од највећих послодаваца у земљи, затим спровођењу програма усмерених на привлачење и развој младих, новим моделима мотивације, учења, развоја и неговања културе поштовања у компанији.

Дугорочни циљ НИС-а је да унапреди праксе из области људских ресурса, чиме ће додатно повећати посвећеност запослених и пружити им најбоље могуће искуство у раду. У складу са тим циљем, као и  резултатима последњег истраживања посвећености запослених и стратешким плановима компаније, настављена је реализација различитих програма и активности, између осталог и „Академије посвећености”, која је усмерена на развој  нових лидера у компанији.

HR стратегија компаније НИС, корпоративне  вредности, иницијатива, различитост и инклузија, стратегија бренда послодавца и стратегија учења и развоја, донеле су велики број HR појеката и иницијатива, чијом реализацијом ће бити унапређено искуство кандидата и запослених у компанији у областима:

  • регрутације,
  • награђивања,
  • програма компензација и бенефита за запослене.

НИС је својим запосленима обезбедио бројне материјалнe и нематеријалнe погодности, међу којима су различити модели флексибилног облика рада, као што су: рад од куће, постепени повратак  са породиљског одсуства, сакупљање и коришћење прековремених радних сати у оквиру „банке сати“, рад у канцеларијама послодавца у месту становања запосленог, у случају када се њихово радно место налази у другом граду. Такође, за посебно осетљиве 12 категорије запослених, постоје  посебне могућности рада од куће. Ови и бројни други бенефити који су на располагању запосленима, имају за циљ успостављање боље равнотеже између личних и приватних обавеза и унапређење задовољства и ефикасности запослених.

Током претходне године професионална знања запосленима преносиле су водеће светске компаније у области едукације (Apave Mare, Yokogawa, COTRUGLI Business School, Универзитет у Томску, Siemens, Petroskills, Сколково), али и најбоље домаће компаније и образовне институције: Машински факултет Београд, Технолошки факултет Нови Сад, Институт за нуклеарне науке „Винча”, „Техпро”, Институт за превентиву, SKF, Електронски факултет Ниш, Project Management Srbija, GI Group, AIM Institute, Standcert, Omega Consalting, HR центар и многе друге.

У 2023. години настављена је континуирана едукација запослених, па је тако у сарадњи са екстерним провајдерима организовано 4.289 обука, на којима је учествовало 12.936 полазника, односно 4.031 запослених*. Укупан број сати обука је 104.038, а укупан трошак – 273,2 милиона динара. У сарадњи са интерним тренерима реализовано је 2.449 интерних обука, на којима је учествовало 9.435 полазника, односно 4.182 запослених. Укупан број сати интерних обука износи 49.039.

Компанија НИС посебну пажњу посвећује развоју програма за младе, те је тако и током 2023. године наставила традицију реализације програма за најталентованије студенте, дипломце и матуранте средњих школа. У овој години реализована је седма сезона „NIS Calling” програма за 35 практиканата, а започета је и друга сезона праксе за младе оператере – 22 матуранта који су се придружили компанији у Рафинерији нафте у Панчеву. Организована је  и трећа сезона програма за дипломце „NIS Energy” за 25 младих дипломаца, а спроведена је регрутациона кампања и процес селекције за четврту сезону овог програма, након које је су 22 одабрана полазника почели са радом у компанији у јануару 2024. године. Креиран је и реализован посебан програм за младе програмере „NIS Calling ‒ Роботизација”. Од 250 кандидата одабрано је 6 полазника, који су у оквиру свог ангажмана, до краја програма самостално креирали и покренули седам робота.

У истраживању мишљења младих о тржишту рада у Србији „Глас младих Србије“, које спроводи студентска организација AIESEC,  НИС је препознат као један од три најпожељнија послодаваца за младе. У истраживању је учествовало преко 6.000 младих из читаве земље.

*Број запослених је јединствен, док је број полазника већи будући да један запослени може похађати више обука када за тим постоји потреба.

`Годину иза нас обележила је и реализација различитих успешних HR пројеката са заједницом, као што су:

  • преко 50 пројеката попут – „Хакатон” и конференција – „DigiHack;
  • пројекат менторства Career Booster;
  • програм менторства са организацијом Дигитална Србија – Каријера 4.0;
  • учешће на пројектима FON boarding и Brand New Engineers;
  • пројекат Mining & Geology Networking, Build Yourself, JobFair;
  • радионице са СОС дечијим селима, и
  • HR Week 2023. година

Кроз дате пројекте компанија је  имала прилике да транспарентно разговара и представи НИС као послодавца публици од преко 10.000 учесника.

Постављањем амбициозних циљева, позиционирањем послодавца на тржишту рада и непрестаним унапређењем искуства кандидата који пролазе кроз процес регрутације и селекције и запослених у компанији, НИС остварује резултате који га позиционирају међу најбоље, а добре праксе постају пример другим компанијама.