//= bu('dist/style.css') ?>
Заштитити, обновити и промовисати одрживу употребу земаљских екосистема, одрживо управљати шумама, супротставити се дезертификацији и зауставити и преокренути деградацију земљишта и зауставити губитак биодиверзитета.
Имајући у виду да је заштита животне средине један од стратешких приоритета компаније, у НИС-у се континуирано унапређују еколошки показатељи процеса, тежи се примени најбољих доступних пракси у инвестиционим пројектима, док се континуираном едукацијом и реализацијом волонтерских акција активно доприноси развоју и унапређењу еколошке свести запослених и шире заједнице.
Током 2023. године наставило се са спровођењем иницијатива и пројеката у циљу унапређења стања на терену, испуњења захтева законске регулативе, као и унапређења заштите животне средине.
У циљу додатног поспешивања и промоције рециклаже у малопродајним објектима компаније, током октобра 2023. године, у сарадњи са екстерним оператером за управљање амбалажним отпадом, организовано је такмичење у прикупљању амбалажног отпада (папирног и пластичног отпада) за ССГ које редовно разврставају амбалажни отпад. Такмичење је успешно окончано и на малопродајним објектима је прикупљено укупно 5.027 kg амбалажног отпада. Оператери „Екостарпак“ и „Kappa Star Recycling“ су припремили награде за станице са највише сакупљеног отпада, а то су: ССГ Соколићи 1, ССГ Зајечар 5, ССГ Сремска Митровица 1, ССГ Костолац, којима је и Компанија одала признање вредним наградама.
Када је реч о Рафинерији нафте Панчево, годину за нама су обележиле припреме за капитални ремонт, који је спроведен током марта и априла 2024. године, и који је због модернизације и повећања броја производних постројења, по обиму и комплексности највећи у историји Рафинерије.
Током 2023. године од надлежног државног органа исходована је нова водна дозвола за РНП. Рафинерије је обавила и све припреме за добијање нове интегрисане IPPC дозволе, која представља интегрисани приступ контроли загађивања. Подсетићемо да је Рафинерија прво енергетско постројење у Републици Србији које је добило интегрисану IPPC дозволу, још 2017. године. Потреба за новом дозволом појавила се када је реализован пројекат изградње постројења „Дубока прерада“, услед чега jе РНП у септембру 2022. године надлежном покрајинском органу упутила захтев за издавање нове интегрисане IPPC дозволе, а 2023. годину су обележили контакти и сарадња РНП са представницима надлежних државних органа у циљу њеног добијања. Нова интегрисана IPPC дозвола ће за РНП представљати доказ оправданости наставка улагања у еколошке пројекте и пројекте унапређења постројења и процеса, како би били испуњени захтеви свих стандарда у области заштите животне средине у нашој земљи.
Сви резултати повременог и самосталног континуираног мерења емисије загађујућих материја у ваздух су у складу са граничним вредностима емисија (скраћено: ГВЕ), и даље се стриктно поштује План потрошње горива, тако да је укинуто коришћење уља за ложење и максимализована употреба природног гаса и гаса који компанија сама производи и обрађује у производном процесу. У Рафинерији се и даље инвестира у резервоарски простор, у уградњу најсавременијих горионика на пећима, у пројекте енергетске ефикасности, као и у пројекте који доприносе смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште.
Чланови Клуба волонтера компаније НИС традиционално учествују у еколошким акцијама. Поводом Светског дана заштите животне средине 2023. године, НИС-ови волонтери су учествовали у акцији уређења и уклањања отпада са површина Националног парка „Фрушка гора“, под слоганом „Радни дан за природу”. Акција организована у партнерству са Покрајинским заводом за заштиту природе, Покрајинским секретаријатом за урбанизам и заштиту животне средине и домаћином акције, Националним парком „Фрушка гора”. Овом акцијом, у којој је учествовало готово 200 волонтера, укључујући и волонтерски тим председника Покрајинске владе, не само да су уклоњене велике количине отпада, већ је и указано на значај развоја еколошке свести и одговорног понашања према животној средини.
Након суперћелијских олуја које су током летњих месеци 2023. године нанеле велику штету зеленим површинама на територији Новог Сада, компанија НИС обратила се градским властима у жељи да као одговоран члан заједнице, пружи подршку у обнови Лиманског парка у Новом Саду, који се налази у непосредној близини пословног центра компаније. С тим циљем, Компанија је подржала пројекат озелењавања града, реализован под називом „Садимо сада за будућност Новог Сада“, донацијом у износу од пет милиона динара усмерених на ревитализацију и санацију Лиманског парка. Пројекат ревитализације Лиманског парка, који се простире на површини од готово 13 хектара, подразумевао је садњу 145 стабала биљних врста које су препоручене од стране Стручног тима за санирање оштећења јавних зелених површина на територији Града Новог Сада. Акција садње реализована је у партнерству са градском администрацијом Новог Сада и еколошким удружењем „Зелени Сад“, уз активан допринос чланова Клуба волонтера компаније НИС. који су, уз стручну помоћ запослених у ЈКП „Градско зеленило“ и уз учешће волонтера других друштвено одговорних компанија, посадили велики број стабала. Очување и обогаћивање Лиманског парка кроз садњу нових стабала није само питање естетике, овде је реч о општем квалитету живота, биодиверзитету и одрживости локалне заједнице и зато је његова санација била један од приоритета након прошлогодишњих временских непогода на подручју Војводине.